Stroje piłkarskie – jak powinny wyglądać?

strój piłkarza

Stroje piłkarskie używane podczas rozgrywek sportowych powinny być trwałe i estetyczne, aby zawodnicy mogli godnie reprezentować swoje kluby lub szkoły. Ponadto muszą być zgodne z oficjalnymi przepisami wymieniającymi ważne cechy, które musi posiadać meczowy strój piłkarski. Jakie powinny być stroje drużyny piłkarskiej?

Koszulki i spodenki piłkarskie

Od początku istnienia rozgrywek zawodnicy występują na boisku w jednolitych strojach tak, aby ułatwić kibicom i sędziom identyfikację piłkarzy należących do tej samej drużyny. Współcześnie podstawowe elementy to koszulka i spodenki piłkarskie. Są produkowane z nowoczesnych tkanin, które gwarantują sportowcom dopasowanie do sylwetki, odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powierzchni skóry na zewnętrzną stronę materiału. Należy pamiętać, że podczas każdego meczu zawodnicy pokonują bardzo duże dystanse, dlatego materiał musi chronić piłkarzy przed niebezpiecznym przegrzaniem ciała.

Getry i specjalne ochraniacze

Zawodnicy na boisku muszą być także wyposażeni w getry i ochraniacze, które mają za zadanie zabezpieczać stopy oraz łydki przed powstawaniem otarć, a także bardziej groźnymi kontuzjami w postaci pęknięć i złamań. Nowoczesne getry mają elastyczne ściągacze, które utrzymują je na właściwym miejscu przez cały czas na boisku. Pod getrami umieszczane są ochraniacze, wykonane z solidnych materiałów, które zabezpieczają zawodnika i jednocześnie nie ograniczają swobody ruchów. Dodatkowo bramkarz musi być wyposażony w rękawice zapewniające ochronę dłoni oraz dobrą przyczepność podczas zatrzymywania i łapania piłki.

Oznaczenie stroju piłkarskiego

Niezależnie od wybranego kroju stroje piłkarskie muszą być oznaczone w odpowiedni sposób. Przepisy mówią, że na koszulce musi znaleźć się duży numer zawodnika na plecach oraz mniejszy, w przedniej części, najlepiej w okolicach piersi. Koszulka powinna zawierać nazwę drużyny, szkoły lub klubu piłkarskiego. Dodatkowo może na niej znaleźć się nazwisko zawodnika oraz logotypy sponsorów. Koszulka piłkarska może zawierać także inną grafikę, na przykład, symbol klubu, flagę, godło lub herb szkoły, ale nie są to elementy niezbędne do dopuszczenia do gry.

Trwały nadruk wysokiej jakości

Wszelkie nadruki na stroju powinny być trwałe i wyraźne, aby identyfikacja zawodnika nie stanowiła problemu nawet po częściowym zabrudzeniu koszulki podczas rozgrywki. Najlepszą techniką nadruku jest sublimacja. Polega na naniesieniu na włókna tkaniny atramentu, który po zaschnięciu staje się integralną częścią koszulki i nie ogranicza jej elastyczności. Sublimacja pozwala na uzyskanie wyraźnych kolorów i ostrych krawędzi grafiki, nawet jeśli zawiera ona dużą liczbę kolorów. Strój piłkarski oznaczony w ten sposób nie będzie negatywnie wpływał na żywotność koszulki, a nadruk nie będzie pękał ani w żaden inny sposób odrywał się od materiału.

Estetyczne i komfortowe stroje piłkarskie

Prawidłowo dobrane stroje meczowe piłkarskie pozwolą uzyskać zawodnikom komfort podczas rozgrywek sportowych. Będą wyglądać estetycznie i będzie można z nich korzystać przez długi czas bez konieczności wymiany. W każdym przypadku warto jednak zadbać o to, aby drużyna miała do dyspozycji zapasowe stroje drużyny piłkarskiej. Mogą okazać się niezbędne w przypadku uszkodzenia koszulki lub spodenek podczas intensywnej walki o piłkę na boisku. W ten sposób żaden z zawodników nie będzie musiał obawiać się o wykluczenie z gry, a cała drużyna będzie mogła skupić się na uzyskaniu jak najlepszego wyniku sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *